con infoinfo@hdz-grude.org          con tel+387 39  662  064

.

slajder1

viktor_maricNakon posljednjih događaja u Općini Grude i podnošenja ostavke od strane predsjednika OV-a Grude te prelaska vijećnika HSP-a u oporbu, o aktualnostima smo razgovarali s prof. Viktorom Marićem, načelnikom općine ispred HDZ-a BIH, dajući mu prostor da izrekne vlastita stajališta o posljednjim događajima.

Javno.ba: Načelniče, možete li komentirati posljednje događaje u grudskom općinskom vijeću, ostavku predsjednika vijeća Šimića i istupanje HSP-a iz vlasti a poglavito navode u kojima se iznosi nemogućnost suradnje s Vama i Vaše neprovođenje odluka OV-a?
MARIĆ: "Ja bih prvo rekao istinu a istina je da je predsjednik formalno podnio ostavku tek kada je izgubio podršku u vijeću a to je bilo kada su dvojica vijećnika prema predsjedniku izrazila nepovjerenje. Pitanje suradnje sa mnom i neprovedba nekih zaključaka – bit ću vrlo jasan i otvoren. Dakle, vijeće je prema meni bilo postavljeno tako da je se tražilo od mene da provodim nezakonite odluke. Jedna od najbitnijih je sukob oko pitanja ravnatelja Javne ustanove „Vrilo“. Niti je procedura poštivana pri izboru nadzornog odbora a osoba koja je trebala biti imenovana ravnateljem to po zakonu ne može biti. Protiv njega se vodi kaznena prijava i izgubio je posao jer je na radnom mjestu radio teže prekršaje".

Javno.ba: Vezano za ovo mjesto ravnatelja, budući se protiv njega vodi kaznena prijava, je li u ovom slučaju vrijedi ona „da je svatko nevin dok mu se ne dokaže krivnja“ ili postoji druga procedura?

MARIĆ: "Da. Svatko je nevin dok se ne dokaže krivnja. No, ovdje je zakon vrlo jasan. Da bi se netko javio na natječaj, mora donijeti potvrdu i o nekažnjavanju i o ne vođenju postupka. Kada se radi o mjestu v.d. ravnatelja, v.d. ne postoji u zakonu kao kategorija niti u Statutu JU Vrilo. U onim ustanovama gdje to postoji, jasno se kaže da v.d. ravnatelja mora imati iste uvjete kao i ravnatelj, i po pitanju stručne spreme, i staža i ostalih stvari".

Javno.ba: Zašto  niste provodili odluke vijeća o reviziji vodovoda i zašto nije još donešen proračun općine za 2011. godinu?

MARIĆ: "Što se tiče revizije, od mene je traženo da naručim privatnu reviziju. Međutim, zakon o revizijama kaže da postoji državna revizija za državne ustanove, državna poduzeća itd. i to je Federalna revizija koja postoji. Ja sam uputio zahtjev federalnoj reviziji da se izvrši revizija. Oni su rekli da će nastojati u 2011. uvrstiti ovu reviziju u program a ako ne stignu jer smo kasno podnijeli zahtjev i program je već bio napravljen, oni će to svakako uvrstiti u 2012. godinu. Dakle, revizija će biti ali od onih institucija koje su za to ovlaštene. Svaka privatna revizija je upitna. A vezano za proračun, mi smo kod donošenja proračuna u dvanaestom mjesecu se dogovorili da se donese odluka o privremenom financiranju iz više razloga jer bi bilo normalno da se prvo donese državni proračun pa oni nižih razina. Tada je vijeće pristalo na to uz uvjet da se donese nacrt proračuna do kraja prvog mjeseca. Do kraja prvog mjeseca je Ante Zorić, predsjednik odbora za financije, dobio proračun. Odbor za financije je ocijenio da je nacrt proračuna dobar. Zašto proračun nije usvojen? Za usvajanje proračuna je se trebala jučer održati sjednica, bili bi amandmani na proračun, o njima bi se raspravljalo, ja bih, priznajem, većinu amandmana odbacio jer je to uobičajeno, nemate prostora. S obzirom na pad prihoda, ja nemam čarobni štapić da stvorim novac. Puno je lakše tražiti nego stvoriti novac za to što se traži. Ja za proračun ne snosim krivnju jer ukoliko u roku 90 dana nije donešen a to je sutra, ja ga mogu samo proglasiti u onom obliku u kojem sam ga predložio. Vijeće ga nije proglasilo te po Zakonu o lokalnoj samoupravi, načelnik ga proglašava".

Javno.ba: Što očekujete od novonastale situacije i kako će se dalje stvari odvijati u OV-u i koji su prema Vašem mišljenju slijedeći potezi koji bi mogli nastupiti u vlasti?

MARIĆ: "Reći ću ono što sam očekivao od dana izbora. Nijedna stranka u vijeću nema ni trećinu mandata. Dok smo mi imali većinu, to je bilo „na knap“, uvjetno kazano, odnosno 13 zastupnika od 25. To je jako teška većina u kojoj te svaki zastupnik može ucjenjivati. Nakon preokreta se dogodilo isto. Ja se nadam da će se sada stvoriti neka većina od barem 15-16 zastupnika i da bi to jamčilo da vijeće može do kraja izgurati mandat. Prošlo vijeće je pokušalo djelovati oporbeno prema načelniku i čak me srušiti ali se od toga odustalo jer se trebalo ići na referendum. No, nije istina da je Općina Grude u dramatičnoj situaciji. Ja stanje u Grudama realno prikazujem. Mi smo platili porez, nema ni jednog mjeseca da nisu plaćeni doprinosi, javna poduzeća, Komunalno i Vrilo, također nemaju dugova. Najveći je problem dug koji je nastao prije dvije-tri godine kada smo imali ugovor o radu s Putovima za vodovod a kada se dogodio drastičan pad prihoda te godine".

Javno.ba: U nekim situacijama je stanje kohabitacije poželjno za građane, pogotovo na zapadu. Što je se dogodilo u Grudama pa se zajedničkom suradnjom nije moglo građanima dati nadu u bolje sutra jer su obični građani ipak najvjernija ocjena vlasti a oni, mnogi od njih, nisu zadovoljni?

MARIĆ: "Kada se radi o situaciji pada nezaposlenosti i recesije naravno da su građani nezadovoljni. Na zapadu je drugačije jer se poštuju neka načela demokracije a mi gledamo, odnosno većina političara, kako se dočepati vlasti bez obzira na sve. Na zapadu je nezamislivo uzeti vlast a izgubio si izbore. Kod nas je to moguće. A oporba uvijek kritizira i rovari protiv vlasti. To je bila uvijek situacija, i protiv nas a i mi smo kritizirali prošlu vlast, recimo u županiji. Jedino se narod neda prevariti. Kada dođu izbori, narod pokaže svoje lice. Kao što smo mi bili kažnjeni na prošlim lokalnim izborima, s 13 zastupnika u općini pali na sedam, tako smo se digli na županijskim izborima s preko 50% glasova. Još je i problem neetičnosti medija pa se zna tko je čiji. Neki mediji samo lijepo o nekome pišu i pričaju dok narodu ne dosadi. U takvim situacijama  gdje se samo rovari protiv drugih teško je surađivati".